Historia

ROK 2019

Kieleckie Towarzystwo Cyklistów powstało w 1895 roku, pierwszym prezesem został Michał Żelichowski, właściciel drukarni w Kielcach. Liczyło 48 członków. 
Reaktywowane w 1988 roku. Obecnie prezesem jest Leszek Janiszewski a wiceprezesem Robert Oksiński . 
Historia
Jak donosiła “Gazeta Kielecka” z 17 listopada 1895 r.: “Organizujące się obecnie Towarzystwo Cyklistów Kieleckich będzie miało siedzibę w domu Stępińskiej, na rogu ulic Konstantego i Kapitulnej, w lokalu mieszczącym się na piętrze. W tych dniach zorganizował się właściwy zarząd, stosownie do wymagań ustawy. W projekcie jest budowa cyklodromu.” 
Do pierwszego samodzielnego KTC (wcześniej sympatycy bicykli w Kielcach działali w ramach Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów) przystąpiło 25 kielczan, byli wśród nich prawnicy, lekarze, inżynierowie, kupcy, urzędnicy. Prezesem wybrano Michała Żelichowskiego, właściciela drukarni. Szczególną postacią ówczesnego KTC był Józef Borkowski, z zawodu geometra, a z zamiłowania sportowiec wszechstronny, niezwykle silny, świetnie radził sobie w wyścigach torowych i szosowych. W jego domu spotykali się młodzi sportowcy, żeby dźwigać ciężary, ćwiczyć się w walkach zapaśniczych. Umarł mając zaledwie 31 lat, na dur brzuszny. Jego grób, znajdujący się na cmentarzu prawosławnym w Kielcach, odwiedzają co roku członkowie KTC. O tym, że Borkowski był postacią nietuzinkową świadczy także jego “życie po życiu”. Borkowski był carskim urzędnikiem, synem Rosjanina i Polki, ale sercem czuł się Polakiem. Nie chciał, żeby na jego grobie widniał rosyjski napis. Ponieważ język polski był zakazany przez zaborców, przyjaciele i rodzina zastosowali dyplomatyczny wybieg i zamówili epitafium w języku francuskim.

Kieleckie Towarzystwo Cyklistów kwitło do wybuchu I wojny światowej organizując wyścigi i popularyzując kolarstwo. Ponownie odżyło w 1927 r. i działało nieprzerwanie do wybuchu II wojny światowej. Ledwo przeszła wojenna zawierucha, cykliści reaktywowali się, powyciągali ze skrytek ukochane maszyny i 27 maja 1945 r. zorganizowali uroczyste otwarcie sezonu kolarskiego z objazdem ulicami miasta do Białogonu. Pod koniec 1947 r. KTC zawiesiło działalność. Dopadły je trudności finansowe i powojenna rzeczywistość – brak sprzętu.
Działały natomiast kluby sportowe przy zakładach pracy (m.in. SHL), w których szlifowali formę młodzi zawodnicy, ale nie było klimatu zrozumienia dla kolarzy-amatorów. 
Ludzie
Dopiero w 1988 r. kilku sympatyków kolarstwa wśród nich między innymi: dziennikarz sportowy i zapalony kolarz Włodzimierz Rezner, Marian Forma były zawodnik sportowy, reprezentant Polski w Wyścigu Pokoju, Kazimierz Dziewierz, właściciel zakładu lakierniczego, oddany działacz Cyclo-Korony Kielce, potem jej długoletni prezes, Jacek Jędrzejkiewicz, inżynier sanitarny, działacz Polskiego Związku Kolarskiego, Tadeusz Jóźwik, inżynier, działacz Polskiego Związku Kolarskiego, reaktywowało KTC. Honorowym prezesem został dr Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W lutym 1989 r. Kieleckie Towarzystwo Cyklistów zostało zarejestrowane w Sądzie Okręgowym. W kwietniu 2018 KTC przyjęło nową nazwę Kieleckie Towarzystwo Cyklistów 1895  i działa po dokonaniu powtórnej rejestracji ( w wyniku wygaśnięcia rejestracji z 1989 r) w KRS.
Imprezy
Od Kieleckiego Towarzystwa Cyklistów zaczęły się w Polsce wyścigi kolarzy weteranów. W pierwszych w Polsce Mistrzostwach Weteranów zorganizowanych przez KTC w 1988 r. wzięło udział ponad 300 zawodników, w tym legendy polskiego kolarstwa: Tadeusz Mytnik, Ryszard Szurkowski, bracia Chtiej, Józef Staroń. Trasa wyścigu wiodła pętlą przez Kielce, Łagów, Raków, Daleszyce, Bukówkę.

Kieleckie Towarzystwo Cyklistów 1895 jest aktywnym organizatorem wielu wyścigów kolarskich z których najsłynniejszymi są kultowe: Szosowy wyścig kolarski Masters ” BIELIŃSKA TRUSKAWKA” i „Puchar Wójta Gminy Strawczyn- Po Ziemi Henryka Sienkiewicza i Stefana  Żeromskiego”.

Kielce 1965 rok

Lata współczesne

Zarząd KTC 1895

leszek
Janiszewski

Prezes Zarządu

Robert Oksiński

Wiceprezes Zarządu

Maciej Wudyga

Członek Zarządu